Δώδεκα μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης Λυκείου, μέλη της Αναγνωστικής Λέσχης του 3ου ΓΕΛ, μαζί με την υπεύθυνη καθηγήτρια της Αναγνωστικής Λέσχης κα Φράγκου, πραγματοποίησαν την Πέμπτη 11 Μαΐου 2023 επίσκεψη στο 3ο Νηπιαγωγείο Χίου, στα πλαίσια της δράσης «Οι μεγάλοι διαβάζουν στους μικρούς». Αφού διάβασαν και παρουσίασαν το παραμύθι «Τι είδε η θάλασσα», συζήτησαν με τους μικρούς μαθητές για την αξία της αγάπης και της φιλίας και για το πώς μπορούν οι άνθρωποι να προστατέψουν το θαλάσσιο περιβάλλον. Οι «μεγάλοι» έδωσαν πληροφορίες για σπάνια και μη θαλάσσια είδη, ενώ οι «μικροί»μίλησαν για τις εμπειρίες τους από την επαφή τους με τη θάλασσα. Στη συνέχεια τα παιδιά του Νηπιαγωγείου παρουσίασαν το αγαπημένο τους παιχνίδι. Η δράση ανέδειξε με τον προσφορότερο τρόπο πώς μπορούν να αλληλεπιδράσουν διαφορετικές βαθμίδες με μοναδικό εργαλείο την ανάγνωση βιβλίων.