Εκδήλωση για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο

Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα εκδήλωση είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι γονείς του 1ου και του 3ου ΓΕΛ την Τετάρτη 14/12/2016 στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου μας. Κεντρικοί μιλητές ήταν οι καθηγητές πληροφορικής των δυο σχολείων οι οποίοι παρουσίασαν τους κινδύνους από την κακή χρήση του διαδικτύου,στη συμβολή των γονέων στην ορθή χρήση του από τα παιδιά,στους κανόνες που διέπουν την ασφαλή πλοήγηση,στην πρόληψη κακόβουλων επιθέσεων στα παιδιά και αλλά και στους τρόπους αντιμετώπισης ανεπιθύμητων καταστάσεων. Στην εκδήλωση είχε προσκληθεί και παρουσίασε τις νομικές συνέπειες για τους γονείς, ο δικηγόρος κ. Ράγκος αλλά και η κ. Κριμιζή ψυχολόγος του ΚΕΔΔΥ Χίου η οποία απάντησε σε ερωτήσεις που τέθηκαν από την πλευρά των γονέων.

Μπορείτε να βρείτε την παρουσίαση του Συλλόγου καθηγητών Πληροφορικής Χίου εδώ.  Δείτε την παρουσίαση των νομικών συνεπειών εδώ.