Την Τετάρτη 14.12.2023 είχαμε την χαρά και την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας αξιωματικούς της υποδιεύθυνσης δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος του νησιού μας οι οποίοι παρουσίασαν στους μαθητές μας θέματα σχετικά με την λειτουργία και τον ρόλο της διευθυνσης , τους διαδικτυακούς κινδύνους και τους τρόπους προστασίας . Πιο συγκεκριμένα έγινε αναφορά στον διαδικτυακό εκφοβισμό, την υπερβολική ενασχόληση, την παραβίασης ιδιωτικότητας, την  παρενόχληση αλλά και τους κινδύνους που ελοχεύουν στα social media όπως και τα αδικήματα στο διαδίκτυο.  Οι μαθητές με τη βοήθεια του συντονιστή της εκδήλωσης καθηγητή πληροφορικής του σχολείου μας κ.Φουκαράκη κατέθεσαν ερωτήσεις και προβληματισμούς στους αξιωματικούς και συζήτησαν μαζί τους ζητήματα που αφορούν την καθημερινότητα στον ψηφιακό κόσμο.  Ευχή όλων να αποτελέσουν τέτοιες δράσεις για τους μαθητές μας αφορμή για προβληματισμό , επικαιροποίηση των γνώσεων για τους κινδύνους και ανάπτυξη δεξιοτήτων και στάσεων για μια πιο ασφαλή αξιοποίηση των δυνατοτήτων του Διαδικτύου.