Με ειδικό έπαινο για τη μετάφρασή τους τιμήθηκαν 3 μαθητές του Σχολείου μας που πήραν μέρος στον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό Μετάφρασης JUVENES TRANSLATORES που έγινε διαδικτυακά στις 24 Νοεμβρίου 2022.

Οι μαθητές μας της Γ Λυκείου Βλυσίδης Αλέξανδρος και Μεργές Ιωάννης με τη μετάφραση του κειμένου από τα Αγγλικά στα Ελληνικά και Πέτρος Μαραγκός από τα Γαλλικά στα Ελληνικά διακρίθηκαν για το υψηλό επίπεδο γλωσσομάθειας και την ικανότητά τους για μετάφραση από την ξένη στη μητρική γλώσσα του κειμένου που τους δόθηκε.

juven22 23

Θερμά Συγχαρητήρια και ευχές για πολλές επιτυχίες από τη Διευθύντρια και το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου μας

σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριές  μας που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό που  πραγματοποιήθηκε με την βοήθεια των εκπαιδευτικών  του σχολείου μας ,κ.Πλακωτάρη Μιχάλη,καθηγητή Αγγλικής γλώσσας, την κα Χριστοφορίδου Μαριλιάνα, καθηγήτρια Γαλλικής Γλώσσας , την κα Κατσαλα Αικατερίνη, φιλόλογο και τον κ. Φουκαράκη Γιώργο, καθηγητή Πληροφορικής προβάλλοντας την αξία της γλωσσομάθειας για τη διαμόρφωση οικουμενικής συνείδησης των νέων.