Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας ΑΜΕΑ(3 Δεκεμβριου) συναντήσαμε με ιδιαίτερη χαρα την Χιωτισσα Παραολυμπιονίκη Κέλλυ Λουφάκη στην Αίθουσα Πολλαπλών Χρήσεων του σχολείου μας στις 13 /12/2023.Φορτωμένη με πολλές διακρίσεις και μετάλλια, η πρωταθλήτρια Ξιφασκίας με αμαξίδιο μοιράστηκε μαζί μας τις εμπειρίες της από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο αλλά και την κορυφαία στιγμή στην αθλητική της πορεία όταν κέρδισε το Χάλκινο Μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του 2018 στο Μόντρεαλ του Καναδα και για τα μελλοντικά της σχέδια.Μας καθήλωσε με την απλότητα του λόγου της και την ειλικρίνεια της όταν αναφέρθηκε στην αναπηρία της και στη ζωή της μετά το τροχαίο που είχε.” Η ζωή μου άλλαξε ξαφνικά και έπρεπε να μάθω να ζω με την αναπηρία μου.Εγω ,μια τραπεζικός υπάλληλος ασχολήθηκα με τον αθλητισμό και ήταν μια ευκαιρία για μένα να ταξιδέψω σε όλον τον κόσμο και να γνωρίσω πολλούς νέους φιλους”,είπε απαντώντας σε ερωτήσεις των μαθητών μας.Επιμονη,αισιοδοξία, θάρρος και δύναμη ψυχής προβαλλε σε όλους εμάς με την παρουσία της κοντά μας.Σ ευχαριστουμε ,Κελλυ Λουφακη,για το μάθημα ζωής που μας διδαξες και σου ευχόμαστε πολλές νίκες στον αθλητικό στίβο και ακόμα περισσότερες στο στίβο της ζωής.