Μια αλλιώτικη γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου πραγματοποιήσαμε φέτος. Το πρωι της 22ας Μαρτίου επισκεφτήκαμε τον ιερό Ναό Αγ.Γεωργιου Φρουρίου όπου μας υποδέχτηκε ο εφημέριος κος.Γ.Λουρος.Με  ιδιαίτερα φιλόξενη διάθεση  και με παραστατικό λόγο μας εξιστόρησε τη διαδρομή του ναού μέσα στο χρόνο. Κτίστηκε από τους Γενοβέζους,εξάλλου το μαρτυρούν οι δυο περίτεχνοι στύλοι μέσα στο ναό, μετατράπηκε σε οθωμανικό τζαμι και στη συνέχεια σε ορθόδοξη εκκλησία ακολουθώντας και την πορεία του Κάστρου της Χιου μέσα στην Ιστορία. Ακολούθησε ανάγνωση κειμένων για την Παλιγγενεσια του Γένους και την Επανάσταση του 1821 από μαθητές και μαθήτριες της Β τάξης.Ολοι ,μαθητές και καθηγητές, παρακολουθησαν με ευλαβική διάθεση την όμορφη γιορτη μας μέσα στο ιστορικό μνημείο του τοπου μας.Η εκδήλωση τελείωσε με την επίσκεψη της Α τάξης στο Βυζαντινό Μουσείο Χιου και της Β τάξης στα Οθωμανικα Λουτρά.Υπευθυνες καθηγήτριες για την εκδήλωση:Γιακουμη Ευγενία,θεολόγος, Καρατζά Μαρία και Κατσαλα Καιτη,φιλόλογοι .